انوع شامپوها

جنس موی سر خود را می‌شناسید؟ انواع شامپو‌ها برای موها را چطور؟ دانستن پاسخ این دو سوال تضمین کننده سلامتی و طراوت موهای شماست. زیرا اکثرا دیده شده که عده ای، انواع شامپو‌ها موجود در بازار را دارند، اما همچنان از موخوره، ریزش مو، شوره سر و … ناراضی اند. دلیل این نارضایتی در عدم شناخت است که به دنبال خود خرید نامناسب و هزینه اضافی را نیز به همراه دارد. البته جای نگرانی نیست، زیرا با کمی تحقیق و مشورت در این حوزه، می‌توان شامپوی مورد نظر را تهیه نمود.

از همین رو، در راستای آموزش خرید صحیح، اینبار برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نوع شامپو از میان انواع شامپو‌ها مطلبی را آماده کرده ایم که مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع شامپو‌ها در فروشگاه‌های آنلاین، سوپرمارکت‌ها و داروخانه محلی شما وجود دارد. بدیهی است که پس از چند دقیقه جستجو، بخاطر عدم آگاهی و وسوسه، تسلیم شوید و فقط آنچه را که همیشه استفاده می‌کنید، را بخرید. پیش از توضیح لطفا به این دو توصیه توجه کنید.

 1. اگر موهای فر دارید که احتمال زبر (وز وزی) شدن دارد، یک شامپوی معمولی رطوبت لازم و کافی را برای جلوگیری از آن تامین نمی‌کند.
 2. برای افرادی که موهای صاف یا نازکی دارند، انتخاب شامپوی نامناسب می‌تواند به جای تمیز و پرپشت شدن موها را چرب نشان دهد.

مطالعه این دو توصیه آگاهی شما از موهای فر و صاف افزایش داد؟ همین آگاهی باعث دقت شما در انتخاب انواع شامپو‌ها می‌شود و این موضوع قدمی رو به جلو است. زیرا موهای شما سزاوار بهترین‌ها است! بنابراین بیایید با من و بازار انواع شامپوها را بررسی کنیم، مطمئن شویم که انتخاب صحیحی انجام می‌دهیم و هزینه اضافی بابت آن پرداخت نمی‌کنیم.

انواع مختلف مو

مقدمتا در جواب اینکه، تفاوت شکل ساقه و فر و صافی موهای شما از کجا نشات می‌گیرد، باید گفت؛ همه این تفاوت‌ها به DNA شما بستگی دارد. اما نوع مو به میزان فر یا صاف بودن و جنس موهای اشاره دارد که در اینجا لیستی از انواع موها آمده است:

 • موهای صاف
 • موهای موج دار
 • موهای فرفری
 • موهای خشک
 • موهای چرب
 • موهای زرد (Coily) گاهی اوقات “kinky” نامیده می‌شود.

این شناخت به شما کمک می‌کند به گونه مناسبی با موهایتان برخورد کنید. از سویی دیگر یکی از راههای محدود کردن انتخاب انواع شامپو، شناخت شامپوی مناسب برای نوع یا همان جنس مو است. زیرا شامپویی برای شما مناسب است که بتواند به خوبی از موهایتان مراقبت کند.

چرا انتخاب شامپو مناسب مهم است؟

ابزارهای داغ و مواد شیمیایی می‌توانند موقتا تغییراتی در موهای به وجود آورند که این موضوع تقریبا همیشه با آسیب رساندن به موها همراهاست. از سویی دیگر نیز با گذر زمان و رشد موهای شما، الگوی طبیعی موی شما دوباره ظاهر می‌شود و شما باید مجددا هزینه کنید. بنابراین برای درمان آسیب‌های وارده و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی جدید، بهترین راه انتخاب شامپوی مناسب است که با آن، بصورت مداوم از موهایتان مراقبت کنید. خوشبختانه همانطور که گفته شد، انواع شامپو‌ها برای انواع موها تولید شده که به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • شامپوی مخصوص موهای فر
 • شامپوی مخصوص موهای صاف
 • شامپو برای موهای چرب
 • شامپو موهای خشک
 • شامپو ضد ریزش مو
 • شامپو ضد شوره
 • و …

نوع موهای شما چگونه بر شامپویی که انتخاب می‌کنید تأثیر می‌گذارد؟

اکنون که با نوع موها آشنا شدید، ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چگونه می‌توان از این اطلاعات برای انتخاب شامپو مناسب استفاده کرد؟ موهای مختلف نیازهای متفاوتی دارند و همه شامپوها یکسان نیستند. پس باید با دقت مناسب‌ترین شامپو را برای موهای خود انتخاب کنید.

ما 11 نوع شامپو را برای انواع موها در ادامه معرفی کرده است که می‌تواند شما را به دقیقترین انتخاب برساند.

1-شامپو معمولی

همانطور که از اسمش مشخص است، شامپویی ساده و بدون ویژگی‌های منحصربه فرد است. شامپوی معمولی (البته به عنوان شامپوی روزانه نیز شناخته می‌شود) شامپویی است که برای استفاده روزانه به اندازه کافی ملایم است. البته اگر موهای مواج یا مجعد دارید، هنگام استفاده از شامپوی معمولی روزانه ممکن است، زبری ( وز وزی) موهایتان بیشتر شود.

2-شامپو براق کننده

شامپوهای شفاف کننده نسخه فوق العاده شامپوهای معمولی هستند. این نوع شامپو به منظور اطمینان از تمیز شدن موهای شما تولید شده است، بنابراین در پاکسازی خاک و چربی از موهای شما بسیار بهتر عمل می‌کند. این شامپو برای موهای صاف بهترین کارایی را دارند و جلوه‌ای زیبا به آنها می‌بخشند.

3-شامپو براق غلیظ

شامپوی غلیظ می‌تواند با شستن عرق، خاک و سایر آلاینده‌هایی که می‌توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند، به مرور ظاهر موهای شما را سالم‌تر نشان دهد. زیرا شامپو‌های معمولی قدرت پاک‌سازی کافی را دارا نیستند. البته این شامپو برای موهای نازک و کم پشت مناسب است.

4- شامپو حجم دهنده

برای بسیاری از مردم درک تفاوت بین شامپوهای حجم دهنده و آنهایی که وعده تقویت کننده می‌دهند، دشوار است. اما تعریفی ساده دارد.

 • شامپوهای حجم دهنده، به ایجاد ریشه بیشتر در موها کمک می‌کنند.
 • شامپوهای تقویت کننده، بر روی ساقه مو تأثیر می‌گذارد.

این شامپو برای موهای نازک بهتر و کارآمدتر است.

5- شامپو تقویت کننده

هدف اصلی تقویت شامپوها دقیقاً همان نام است. این شامپوها به جلوگیری از ریزش مو کمک نمی‌کنند، اما به ایجاد تارهای قوی مو با شکستگی کمتر کمک می‌کنند. این شامپو می‌تواند برای انواع موها مفید باشد.

6- شامپو مخصوص موهای رنگ شده

تمرکز این شامپوها بر روی فرمول‌های رنگی است که برای رنگ کردن موهای شما استفاده می‌شود. همچنین مواد موجود در این نوع شامپوها میزان رنگ شسته شده را به حداقل می‌رساند. به دلیل مواد استفاده شده و نحوه ساخت آن، می‌توان گفت، برای انواع موها رنگ شده کارآمدی دارد و رنگ موها را خراب نمی‌کند.

7- شامپو مخصوص موهای خشک و آسیب دیده

هدف اصلی این شامپوها از بین بردن کثیفی و چربی از مو است. با این حال، حذف آن چربی‌ها می‌تواند با خشک شدن بیش از حد فولیکول و ایجاد شکستگی، باعث آسیب شود. اما شامپوهایی که برای موهای خشک و آسیب دیده تولید شده اند، در عین حال که موها را تمیز می‌کنند، باعث جایگزینی چربی‌های از دست رفته نیز می‌شوند. به همین دلیل در این محصول، ترکیباتی مانند روغن موراکان، روغن آرگان یا روغن تخمه آفتابگردان وجود دارد.

این شامپوها می‌توانند با انواع موها به خوبی سازگار باشند، اما معمولاً برای موهای موج دار و کدر مناسب هستند.

8- شامپو طبیعی

انواع مختلفی از شامپوهای طبیعی وجود دارد و اگرچه برچسب “طبیعی” روی آنها درج شده است. اما بدین معنا نیست که 100% طبیعی باشد. زیرا برای برچسب گذاری قانونی یک محصول “طبیعی” فقط به 1٪ مواد طبیعی نیاز است. بنابراین بهترین راه برای یافتن محصول مناسب، جستجوی مواد شامپوی گیاهی، ارگانیک و خام مانند بیوتین، کافئین، چای سبز و درخت خرما است. شامپوهای طبیعی روی انواع موها به اندازه کافی اثر مثبتی دارند، اما مخصوصاً، برای افرادی که به دنبال مهار ریزش موهای خود هستند، توصیه می‌شود.

9- نرم کننده ها

به نظر می‌رسد این نوع شامپو برای افرادی که تحرک زیادی دارند، مفید باشد. زیرا با استفاده از شامپو نرم کننده، حالت دادن به موها به راحتی انجام می‌شود. البته این شامپو می‌تواند موهای مجعد یا موج دار را خشک کند. بنابراین هنگام استفاده از آن باید احتیاط شود و از زیاده روی خودداری گردد.

10-شامپو ضد شوره

انواع شامپو‌ها برای از بین بردن شوره سر بهترین کارایی را دارند و در صورت نیاز می‌توانید از آنها استفاده کنید. زیرا ماده کتوکونازول در بسیاری از شامپوهای ضد شوره موجود است و در صورت نیاز به قوی‌ترین نسخه نیز، می‌توان آن را بدون نسخه یا با نسخه خریداری کرد. این شامپو را می‌توان برای انواع موها استفاده کرد، اما بدیهی است که برای افرادی که از شوره سر رنج می‌برند، بهترین گزینه باشد.

11- شامپوی خشک

شامپوهای خشک با شامپو برای موهای خشک تفاوت دارد و به همین دلیل نباید به صورت روزانه استفاده شوند. آنها از مواد حاوی الکل یا نشاسته برای جذب روغن و رطوبت موهای شما استفاده می‌کنند که ظاهر تمیزتری ایجاد می‌کند و معمولاً می‌تواند برای موهای چرب موثر باشد.لازم به ذکر است که استفاده مکرر از شامپوهای خشک می‌تواند به مرور زمان باعث تجمع شوره شود. بنابراین در استفاده از آنها نهایت احتیاط را داشته باشید.

جمع بندی: حتی پس از انتخاب شامپوی مناسب از بین انواع شامپو‌ها معرفی شده، یک اشتباه دیگر وجود دارد که لازم است آن را بدانید. لطفا از شستشوی بیش از حد موهایتان اجتناب کنید. زیرا برخی از پزشکان می‌گویند فقط گروه کوچکی از افراد، عمدتا کسانی که موهای بسیار نازک دارند، باید هر روز موهای خود را بشویند. در غیر این صورت، هر دو تا سه روز یکبار شستشوی مو کافی است. زیرا همین شستشوی روزانه باعث آسیب رسیدن به موها می‌شود.

متاسفانه در جامعه ما، حمام رفتن حتما با شستشوی موها همراه است. در صورتی که بیشتر متخصصان این موضوع را درست نمی‌دانند. آنها متذکر می‌شوند که الزامی برای شستشوی موها در استحمام وجود ندارد. زیرا به بافت مو در دراز مدت آسیب میزند. بنابراین اگر می‌خواهید حمام رفتن هر روزتان را حفظ کنید، لطفا دو روز یا سه روز یک بار موهای سرتان را بشورید.

پست های مرتبط

انواع پوست

آشنایی به انواع پوست و ویژگی‌های آن‌ها می‌تواند در نگهداری و سلامت پوست تاثیر زیادی داشته باشد. در

بیشتر بخوانید »