انواع پوست

آشنایی به انواع پوست و ویژگی‌های آن‌ها می‌تواند در نگهداری و سلامت پوست تاثیر زیادی داشته باشد. در این گفتگو به بررسی انواع پوست و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم. پوست افراد را می‌توان به ۴ دسته متفاوت تقسیم کرد. هر نوع پوست مراقبت‌های خاص خود را می‌طلبد. مراقبت‌هایی که کار سختی نیز نیست و انجام آن به شادابی و چروک و پیر نشدن آن کمک می‌کند. انواع پوست را به چرب، خشک، معمولی و ترکیبی (مختلط) تقسیم‌بندی می‌کنند.

پوست معمولی

پوست معمولی بهترین نوع پوست است و همه آرزوی داشتن آن را دارند. نرم و لطیف، با کشیدگی طبیعی و منافذ ریز که به‌سختی قابل رویت هستند. پوست طبیعی، ظاهری صاف، نرم، ارتجاعی و هموار دارد که نه چرب است و نه خشک. پوست معمولی گرچه به نوبه خود سالم است ولی احتیاج به مراقبت دارد. هرگونه اهمال و غفلت از اصول مراقبت پوست، با پا به سن گذاشتن منجر به چروکیدگی می‌شود. بهترین راه مراقبت از آن هم استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و گاهی استفاده از لوسیون‌های تقویت‌کننده و البته دقت در رژیم غذایی است.

پوست چرب

در این نوع پوست، منافذ درشتی دیده می‌شود و این نوع پوست گرایش به کلفت و زمخت شدن بافت دارد. این نوع پوست دارای غدد چربی بسیار فعالی است که موجب تولید چربی بیش از حد می‌شود و به پوست ظاهری براق و چرب و نازیبا می‌دهد. در پوست‌های چرب، جوش و لکه جوش‌های سرسیاه و سفید دیده می‌شود. با نگه‌داری و مراقبت صحیح از پوست‌های چرب می‌توان آن را تمیز نگه داشت و چربی اضافی آن را تحت کنترل کرد و دارای چهره‌ای صاف و تمیز شد. استفاده از شوینده مناسب ۲ بار در روز و همچنین رطوبت‌رسان‌های فاقد چربی بهترین روش برای مراقبت از پوست‌های چرب است.

پوست خشک

برخلاف پوست‌های چرب، پوست خشک فاقد ترشح چربی است و یا غدد چربی آن بسیار کم کار است. این ویژگی باعث سفتی و پوسته‌پوسته و خشک و شکننده شدن پوست می‌شود و رنگ چهره، خشک و کدر به نظر می‌آید. خشکی پوست با تابش نور خورشید، باد، بالا رفتن دمای هوا، برخورد با تهویه مطبوع، کمبود مصرف آب و استفاده از صابون‌های تند و شیمیایی بیشتر می‌شود. مراقبت صحیح و استفاده درست از محصولات می‌تواند پوست خشک را مرطوب و هیدراته کرده و میزان انعطاف و رطوبت آن را بالا ببرد و به پوست جان تازه ببخشد. همچنین استفاده از صابون‌های مخصوص پوست‌های خشک و استفاده از کرم ضد آفتاب و کرم‌های مرطوب‌کننده و مغذی راه‌حل خوبی برای نگهداری از پوست‌های خشک است.

پوست ترکیبی (مختلط)

اغلب افراد، پوست ترکیبی یا مختلط دارند. بدین مفهوم که بخشی از پوستشان چرب و بخشی خشک است معمولاً نواحی پیشانی، بینی و چانه چرب و نواحی گونه، دور چشم و دور دهان خشک هستند. مراقبت از پوست و استفاده صحیح از محصولات و فراورده‌ها کمک می‌کند تا نواحی خشک را مرطوب و همچنین چربی نواحی چرب را کنترل کنید تا پوستی متعادل داشته باشید. نگهداری ازاین‌گونه پوست‌ها تلاش بیشتری می‌طلبد. زیرا باید حواستان همزمان به دو بخش مجزای پوست باشد.

پست های مرتبط

انواع پوست

آشنایی به انواع پوست و ویژگی‌های آن‌ها می‌تواند در نگهداری و سلامت پوست تاثیر زیادی داشته باشد. در

بیشتر بخوانید »